ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΠΟΡΟΥΣ.....

Η Ε΄ τάξη επισκέφθηκε την Παρασκευή 2 Μαΐου το χωριό του Πούρνου. Η επίσκεψη είχε κανονιστεί για το Σκουντέρι, όπου και θα υπήρχαν υπέροχες δραστηριότητες σχετικές με την γιορτή της ανταλλαγής των σπόρων. Η άσχημη κατάσταση του χωμάτινου δρόμου πρόσβασης δεν μας επέτρεψε να φτάσουμε μέχρι το προκαθορισμένο σημείο.

Στο χωριό του Πούρνου έφτασαν οι υπεύθυνοι της γιορτής , μαζί με κάποιους από τους συμμετέχοντες, ώστε να μας ενημερώσουν για πρακτικές βελτίωσης της διατροφής μας.

Υπήρξε μια ενδελεχής ενημέρωση για τη μελισσοκομία , μια επίδειξη παρασκευής σαπουνιού αγνού , με φυσικά υλικά  και μια επίδειξη παραγωγής τυριού στο σπίτι του καθενός μας.

ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥΡΝΟΥ

Επισκεφθήκαμε και το δημοτικό σχολείο του Πούρνου , στο οποίο υπηρετούν 2 εκπαιδευτικοί. Μικρό και γουστόζικο, ζεστό και δροσάτο, μας γαργάλησε τη διάθεση για παιχνίδι .

ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ

Η ταινιούλα που φτιάχτηκε για την αναπαράσταση-επίδειξη-κατανόηση του ηλεκτρικού κυκλώματος.