Το σχολείο αποτελεί ένα ενεργό στοιχείο της κοινωνίας οργανικά ενταγμένο σε αυτήν.

Έτσι η σχέση του με τους κοινωνικούς φορείς, είτε τους εμπλεκόμενους άμεσα στην λειτουργία του είτε ευρύτερα, είναι στενή, αμφίδρομη και δημιουργική.

Στα πλαίσια αυτά το σχολείο διοργανώνει ή συμμετέχει σε εκδηλώσεις σχετικές με την πλούσια ιστορία των προσφύγων κατοίκων της Ν. Αρτάκης, σε συνεργασία με τοπικούς πολιτιστικούς φορείς. Φιλοξενεί μάλιστα  στους χώρους του το τμήμα παραδοσιακών χορών του εκπολιτιστικού συλλόγου «Η Κύζικος», με συμμετοχή πολλών μαθητών από όλα τα σχολεία της πόλης μας.

Συχνά διοργανώνονται ομιλίες για τους γονείς ή τους μαθητές.

Συχνά διοργανώνονται ομιλίες για τους γονείς ή τους μαθητές.

ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Επιστρέφουμε στο παρελθόν μέσα από φωτογραφίες των σχολικών μας χρόνων και ξυπνάμε τις παιδικές μας αναμνήσεις!!!