Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Αρτάκης βρίσκεται σε μια ειδυλλιακή παραθαλάσσια περιοχή δίπλα στο προσκύνημα της Παναγίας Φανερωμένης. Στεγάζεται σε ένα ισόγειο κτίριο κτισμένο το 1972, με τις αίθουσες του να αναπτύσσονται σε παράθεση έτσι ώστε να εντάσσεται αρμονικά στο περιβάλλον και παράλληλα να εξασφαλίζει λειτουργικότητα και ασφάλεια για τους μαθητές. Όλες οι αίθουσες διαθέτουν ξεχωριστή έξοδο στο προαύλιο και δικό τους εξώστη με παρτέρι. Πρόσφατα και για την κάλυψη των αυξανόμενων αναγκών στέγασης προστέθηκαν στο χώρο του προαυλίου τρείς  προκατασκευασμένες αίθουσες με τέτοιο τρόπο ώστε να αποτελούν φυσική συνέχεια του υπάρχοντος κτίσματος.

Το σχολείο διαθέτει επίσης ένα μεγάλο κήπο με πολλά δέντρα (λεμονιές, πορτοκαλιές, νεραντζιές, ελιές κ.α.) και πολλά λουλούδια. Τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό παρτέρι στο οποίο οι  μαθητές καλλιεργούν κηπευτικά εποχής στα πλαίσια της  Περιβαλλοντικής Αγωγής.

Τα τελευταία χρόνια και επί θητείας της Διευθύντριας κ. Καραγιάννη Άννας έχει καταβληθεί μεγάλη προσπάθεια ώστε το σχολείο να είναι ένα σύγχρονο σχολείο. Με καλή αξιοποίηση των διαθέσιμων πόρων και την βοήθεια του Δήμου Ν. Αρτάκης και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων έγιναν ανακαινίσεις στο κτίριο και εμπλουτισμός της υλικοτεχνικής υποδομής. Έτσι αυτή τη στιγμή το σχολείο διαθέτει έντεκα ευρύχωρες αίθουσες διδασκαλίας, άνετα γραφεία διοίκησης και διδασκόντων, αίθουσα δανειστικής βιβλιοθήκης και αίθουσα υπολογιστών με εννέα υπολογιστές. Τόσο η βιβλιοθήκη όσο και τα γραφεία διαθέτουν υπολογιστές ενώ διατίθεται και ασύρματη σύνδεση στο διαδίκτυο σε όλους τους χώρους του σχολείου. Με τη βοήθεια φορητού υπολογιστή και βιντεοπροβολέα δίνεται  η δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς να αξιοποιούν τις νέες τεχνολογίες στη διδασκαλία τους.

Πρόσφατα και με φροντίδα της κ. Καραγιάννη δημιουργήθηκε στον ευρύχωρο προθάλαμο έκθεση παλαιών σχολικών ενθυμημάτων από την αρχή λειτουργίας του σχολείου και αποτελεί τον σύνδεσμο του παρελθόντος με το παρόν.